Alman Dili ve Edebiyatı programında, Alman dili ve başta Almanya olmak üzere Almanca konuşulan ülkelerin edebiyatları ve kültürleri, sanat ürünleri ve tarihsel gelişimleri öğretilmektedir.

Alman Dili ve Edebiyatı programında eğitim süresi 4 yıldır. Alman Dili ve Edebiyatı programını bitirenlere, Lisans Diploması verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir.

Programda dersler, Alman dil bilimi, Alman edebiyatı, Almanca ve Türkçe çeviri dersleri, dil tarihi, edebiyat tarihi, edebiyat semineri, Ortaçağ Almancası, kompozisyon gibi dersler okutulmaktadır. Derslerde öğrencinin Almanca yazılı eserleri orijinalinden okuyup tanıması ve Türk edebiyatı ürünleriyle de karşılaştırmalar yaparak yetişmesi sağlanmaktadır.

Alman Dili ve Edebiyatı alanında çalışacak kimselerin, genel akademik yeteneğin yanı sıra sözel yetenek, güçlü bir bellek ve dikkate sahip olmaları gerekir. Mezunlar, Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere, çeşitli resmi kurumlarda görev alabilecekleri gibi, öğretmenlik sertifikası alarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmenlik yapabilirler. Özel sektörde ithalat-ihracat, basın-yayın, halkla ilişkiler, pazarlama, çeviri ve turizm alanlarında çalışabilirler. Ayrıca üniversitelerde Almanca okutmanlığı yapabilirler.

Görseli büyütmek için ekranı yakınlaştırabilir, daha kolay bir kullanım için telefonunuzu yatay konuma getirebilirsiniz.