İngilizce Öğretmenliği programında, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilere müfredatlarındaki İngilizce bilgisini verebilecek eğitimciler yetiştirilmektedir. İngilizce Öğretmenliği programında eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce Öğretmenliği programını bitirenlere, Lisans Diploması ve Öğretmen ünvanı verilir.

Programda dersler, İngiliz dili gramer özellikleri, İngilizce yazılı anlatım, dilbilimine giriş, çeviri, İngiliz edebiyat tarihi, karşılaştırmalı Türkçe-İngilizce dil bilgisi, İngiliz dili tarihi, anlam bilim, çağdaş İngiliz edebiyatından seçmeler gibi alan derslerinin yanı sıra; eğitimde ölçme ve değerlendirme, genel  öğretmenlik metotları, öğretmenlik uygulamaları, eğitim psikolojisi, eğitim sosyolojisi gibi formasyon dersleri okutulur. 

İngilizce Öğretmeni olmak isteyen kimselerin, üstün bir akademik yeteneğe ve sözlü ifade gücüne sahip, insanlara bir şeyler öğretmekten hoşlanan, sabırlı ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir. Mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öngördüğü şartları yerine getirdikleri takdirde İngilizce öğretmeni olarak atanırlar. 

Mezunlar ayrıca resmi kuruluşlarda, TRT ve özel televizyon kurumlarında, elçiliklerde, turizm sektörlerde çalışma olanağına sahiptirler.

Görseli büyütmek için ekranı yakınlaştırabilir, daha kolay bir kullanım için telefonunuzu yatay konuma getirebilirsiniz.