A m erikan Kültürü ve Edebiyatı programında, Amerikan Dili ve Edebiyatı ile kültürel gelişmesi incelenmektedir. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı programında eğitim süresi 4 yıldır. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı programını bitirenlere, Lisans Diploması verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir.

Programda dersler, Bölümün ilk iki yılında kompozisyon, konuşma tekniği, çeviri, edebiyat incelemesi, mitoloji, kısa öykü, araştırma ve yazma tekniği, İngiliz edebiyatına giriş, Amerikan tarihi, şiir incelemesi, Amerikan yaşam tarzı, romana giriş, son iki yılda da şiir eleştirisi, edebiyat çevirisi, Amerikan öyküsü, Amerikan tiyatrosu, romantik dönem, gerçekçilik dönemi, azınlık toplumları edebiyatı vb. derslere yer verilmektedir.

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı alanında çalışacak kimselerin, genel akademik yeteneğinin yanı sıra sözel yetenek, güçlü bellek ve dikkate sahip olmaları gerekir.

Mezunlar, Dışişleri Bakanlığında, elçiliklerde, uluslararası ticaret yapan kuruluşlarda, bakanlıklarda, Basın yayın kuruluşlarında, turizm sektöründe, devlet ve vakıf üniversitelerinde okutman olarak, öğretmenlik sertifikası alanlar İngilizce öğretmeni olarak görev yapabilirler.

Görseli büyütmek için ekranı yakınlaştırabilir, daha kolay bir kullanım için telefonunuzu yatay konuma getirebilirsiniz.