Arap Dili ve Edebiyatı programında, Arapça dil bilgisi, çeşitli klasik ve modern Arapça metinlerin Türkçe’ye çevirileri, Arapça konuşma, kompozisyon denemeleriyle, Arap dili ve edebiyatı ile ilgili eğitim ve araştırma yapılmaktadır. 

Bölümün amacı, bu dil ve edebiyatı öğretmenin yanı sıra, kütüphanelerdeki Arapça yazma kaynaklarını da inceleyerek, bunları tanıtacak ve ilmi metotlarla yayınlayacak dilbilimciler yetiştirmektir.

Arap Dili ve Edebiyatı programında eğitim süresi 4 yıldır. Arap Dili ve Edebiyatı programını bitirenlere, Lisans Diploması verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir. Programda dersler, Çeviri ve yazma teknikleri, dil bilgisi, kompozisyon denemeleri, Arapça konuşma, şiir incelemeleri gibi dersler okutulmaktadır.
Arap Dili ve Edebiyatı alanında çalışacak kimselerin, genel akademik yeteneğin yanı sıra sözel yetenek, güçlü bir bellek ve dikkate sahip olmaları gerekir. 

Mezunlar, Bakanlıklarda, TRT kurumunda, basın yayın kuruluşlarında, elçiliklerde, ithalat ve ihracat şirketlerinde, hava yollarında, Diyanet İşlerinde çalışabilirler.

Görseli büyütmek için ekranı yakınlaştırabilir, daha kolay bir kullanım için telefonunuzu yatay konuma getirebilirsiniz.