Arapça Öğretmenliği programında, İmam hatip okullarına öğretmen yetiştirilmektedir. Arapça dil bilgisi, çeşitli klasik ve modern Arapça metinlerin Türkçe’ye çevirileri, Arapça konuşma, kompozisyon denemeleriyle, Arap dili ve edebiyatı ile ilgili eğitim ve araştırma yapılmaktadır. Arapça Öğretmenliği programında eğitim süresi 4 yıldır.

Programda dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir. Alan dersleri ve kültür derslerine ek olarak öğrencilere pedagojik formasyon kazandırmak amacıyla eğitim dersleri de verilmektedir. Arapça Öğretmenliğiprogramını bitirenlere , Lisans Diploması ve Öğretmen unvanı verilir. Arapça Öğretmenliği alanında çalışacak kimselerin, üstün bir akademik yeteneğe ve sözlü ifade gücüne sahip, insanlara bir şeyler öğretmekten hoşlanan, sabırlı ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak, TRT kurumunda, basın yayın kuruluşlarında, elçiliklerde, ithalat ve ihracat şirketlerinde, hava yollarında, Diyanet İşlerinde çalışabilirler.

Görseli büyütmek için ekranı yakınlaştırabilir, daha kolay bir kullanım için telefonunuzu yatay konuma getirebilirsiniz.