Leh Dili ve Edebiyatı programında, Leh dili ve bu dille yazılmış edebiyat eserleri incelenmekte ve araştırma yapılmaktadır. Bu bölüm, Ankara Üniversitesi’nde 1986 yılında açılmıştır. Leh Dili ve Edebiyatı programında eğitim süresi 4 yıldır. Leh Dili ve Edebiyatı programını bitirenlere, Lisans Diploması verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir. 

Programda dersler, Leh dilinin özellikleri, Leh alfabesi, gramer yapısı, yazılı-sözlü anlatım teknikleri, çeviri, metin incelemeleri, dilin tarihsel gelişimi, kültür incelemeleri, öykü-roman-şiir incelemeleri gibi dersler okutulur. Bu bölüm öğrencileri ,Polonya’da yaz aylarında 1-2 aylık dil kursları için burs başvurusunda bulunabilirler. 

Leh Dili ve Edebiyatı alanında çalışacak kimselerin, genel akademik yeteneğin yanı sıra sözel yetenek, güçlü bir bellek ve dikkate sahip olmaları gerekir.

Mezunlar, Dış İşleri Bakanlığı ve Başbakanlık gibi Kamu Kuruluşlarında, ticaret ve turizm sektöründe, müzelerde ve çeviri bürolarında çalışabilirler.Ayrıca başarılı lisans ve lisansüstü öğrencilerinin, Polonya Hükümeti’nden burs alma olanağı da vardır.

Görseli büyütmek için ekranı yakınlaştırabilir, daha kolay bir kullanım için telefonunuzu yatay konuma getirebilirsiniz.