Rus Dili ve Edebiyatı programında, Rus dilinin gramer yapısı, Rus edebiyatı ve kültürü gibi konularda eğitim verilmektedir. Rus dili grameri, fonetiği öğretilmekte, bu arada Rusça’dan Türkçe’ye, Türkçe’den Rusça’ya çeviri çalışmaları yapılmaktadır. Rus Dili ve Edebiyatı programında eğitim süresi 4 yıldır. Rus Dili ve Edebiyatı programını bitirenlere, Lisans Diploması verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir. 

Programda dersler, Rus dilini, edebiyatını ve kültürünü öğretmeye yönelik olarak çeviri, yazılı ve sözlü anlatım gibi derslerin yanı sıra Rus edebiyatı ve tarihiyle ilgili dersler de verilmektedir. Yabancı uzmanların da katkılarıyla okutulan derslerde öğrencilerin okuma, konuşma, dinleme ve anlama becerileri geliştirilmektedir. Puşkin, Lermantov, Gogol, Dostoyevski, Tolstoy gibi Rus edebiyatının seçkin yazarlarından örnekler ilk yıl Türkçe, daha sonra ise 20.yüzyıl yazarları da dâhil olmak üzere orijinal metinler incelenerek okutulmaktadır.

Rus Dili ve Edebiyatı alanında çalışacak kimselerin , genel akademik yeteneğin yanı sıra sözel yetenek, güçlü bir bellek ve dikkate sahip olmaları gerekir. 

Mezunlar, Kültür ve Turizm Bakanlığında, turizm kuruluşlarında, elçi liklerde, tercüme bürolarında çalışabilirler. Yakın yıllarda artan ticari faaliyetler nedeniyle çeşitli işletmelerde Rusça bilen eleman talebi de artmıştır.

Görseli büyütmek için ekranı yakınlaştırabilir, daha kolay bir kullanım için telefonunuzu yatay konuma getirebilirsiniz.