Turizm ve Rehberlik programında, yabancı turistlere ülkesini tanıtacak, gezdirecek, yol gösterecek; bir anlamda yerinde büyükelçilik yapacak uzmanlar yetiştirilmektedir. Dört yıllık eğitim süreci sonunda ders ve stajlarını başarıyla tamamlayan ve yine Turizm Bakanlığı tarafından şart koşulan Yabancı Dil Sınavı (YDS) den yeterli notu alan öğrenciler kokartlı Profesyonel Turist Rehberi olarak mesleklerine başlayabilmektedirler.

Turizm ve Rehberlik programında eğitim süresi 4 yıldır. Turizm ve Rehberlik programını bitirenlere, Lisans Diploması verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir. Programda dersler, Arkeoloji ve sanat tarihi terminolojisi, seyahat acenteciliği, temel rehberlik ilkeleri, Anadolu uygarlıkları, mitoloji, ikonografi, turizm coğrafyası, Türkiye turu uygulama gezisi stajı, halk bilimi, Dinler tarihi gibi dersler okutulmaktadır. 

Turizm ve Rehberlik alanında çalışacak kimselerin, dinamik, seyahat etmeyi seven, sosyal yönleri kuvvetli kimseler olmaları gerekir.

Mezunlar, turist rehberi olarak turizm kuruluşlarında çalışabilirler.

Görseli büyütmek için ekranı yakınlaştırabilir, daha kolay bir kullanım için telefonunuzu yatay konuma getirebilirsiniz.